Гіпертонія: класифікація та ознаки
Опубліковано 27 Липень 2023 о 12:00
Блог Діти в місті Дніпро > Здоров'я та спорт > Гіпертонія: класифікація та ознаки
Photo: freepik.com
Гіпертонічна хвороба - патологічний стан, при якому у хворого на постійній основі присутній підвищений артеріальний тиск. За відсутності належного лікування, хвороба починає прогресувати, через що зростає ризик розвитку ускладнень (серцева недостатність, інфаркт міокарда, гіпертонічний криз).
Для нормалізації стану хворого та мінімізації можливих ризиків використовується комплексна терапія, яка включає сечогінні препарати*, антагоністи кальцію та альфа-адреноблокатори.
Різновиди та причини виникнення захворювання
Залежно від етіологічних особливостей гіпертонія буває: первинною – розвивається при перенесенні серцево-судинних хвороб та вторинною – розвивається на тлі інших патологій (цукровий діабет, остеохондроз, ниркова дисфункція). Розрізняють 3 стадії захворювання, які відрізняються між собою рівнем артеріального тиску (АТ) та ступенем впливу на внутрішні органи:
- м'яка (до 159/99 мм. рт. ст.) – не впливає на органи, за відсутності лікування може спровокувати інсульт головного мозку;
- помірна (до 179/109 мм. рт. ст.) – супроводжується постійними стрибками артеріального тиску, провокує гіпертрофію лівого шлуночка;
- важка (від 180/110 мм. рт. ст. і вище) – призводить до захворювань серця, нирок, головного мозку та сітківки очей.
Найбільш схильні до ризику розвитку гіпертонічної хвороби люди віком від 40 років і ті, хто страждають від цукрового діабету. Інші фактори, що сприяють її появі:
- генетична схильність;
- невроз, постійне перебування у стресовому стані;
- неправильний спосіб життя (куріння, зловживання алкогольними та кавовими напоями);
- вживання їжі з високим вмістом натрію у великих кількостях;
- ендокринні захворювання;
- високий рівень холестерину;
- гіподинамія.
У зв'язку з цим основою ефективного лікування високого тиску є коригування харчування, заняття спортом та боротьба зі шкідливими звичками.
Photo: freepik.com
Симптоматика хвороби
Щоб запобігти ризику розвитку ускладнень, вкрай важливо вчасно розпізнати симптоми гіпертонії та звернутися за медичною допомогою. Основні ознаки патології:
- часті головні болі в області потилиці;
- сонливість, швидка стомлюваність;
- запаморочення;
- когнітивні порушення;
- дзвін у вухах;
- носові кровотечі;
- прискорене серцебиття, дискомфорт у грудях;
- нудота.
Діагностика захворювання полягає в постійному моніторингу АТ, який допоможе визначити наявність та стадію гіпертонічної хвороби. Для виявлення причин виникнення та ступеня ураження внутрішніх органів призначаються додаткові дослідження.
*самолікування може бути шкідливим для вашого організму. Перед прийомом будь-яких препаратів потрібно проконсультуватися з лікарем!