Корекція плоскостопості, клишоногості, вальгуса


Опубліковано 14 Березень 2024 о 12:00

Блог Діти в місті Дніпро >  Здоров'я та спорт >  Корекція плоскостопості, клишоногості, вальгуса


Корекція плоскостопості, клишоногості, вальгуса

Photo: freepik.com


Стопа людини - це складна і потужна структура, яка виконує ряд життєво важливих функцій, включаючи підтримку ваги тіла, амортизацію при ходьбі та бігу, а також забезпечення рівноваги та можливості пересуватися різноманітними поверхнями. Однак, як і будь-яка інша частина тіла, стопа схильна до різних деформацій, серед яких найбільш поширені плоскостопість, клишоногість і вальгусна деформація. Ці стани можуть викликати дискомфорт і біль, а й серйозно проводити якість життя, обмежуючи фізичну активність і здатність до пересування.

Плоскостопість характеризується зменшенням або повним зникненням поздовжнього та поперечного склепінь стопи, що призводить до втрати амортизаційних функцій та розподілу ваги. Це може викликати біль та втому в ногах, а також проблеми з колінами, стегнами та попереком через зміну біомеханіки ходьби.Косолапість - це стан, при якому осі ніг змінені, і стопи розвертаються назовні при ходьбі. Це може бути вродженим або набутим внаслідок неправильної постави, носіння незручного взуття чи травмування.Вальгусна деформація стопи найчастіше асоціюється з великим пальцем ноги, що відхиляється у бік зовнішньої частини стопи, іноді супроводжуючись утворенням кісткових наростів. Це не тільки викликає біль та дискомфорт, але й може призвести до утруднення при виборі взуття та подальшого порушення функцій стопи.

Корекція цих деформацій потребує комплексного підходу, включаючи використання якісних ортопедичних устілок та взуття, фізіотерапевтичні вправи, масаж та, у деяких випадках, хірургічне втручання. Важливо розуміти, що рання діагностика та початок лікування можуть значно покращити результат та запобігти розвитку додаткових проблем зі здоров'ям. У цій статті ми докладно розглянемо кожну з цих деформацій, їх причини, методи діагностики та сучасні підходи до лікування та корекції, щоб допомогти вам відновити здоров'я та функціональність ваших стоп.


Що таке плоскостопість?


Photo: freepik.com


Плоскостопість - це поширена деформація стопи, при якій відбувається зміна її анатомічної структури, зокрема, зменшення або повне зникнення поздовжнього та поперечного склепіння стопи. Ці склепіння відіграють ключову роль в амортизації та розподілі навантаження на стопу і весь скелет при ходьбі, бігу чи стоянні. Коли склепіння стопи плоскі, це призводить до неправильного розподілу ваги тіла та збільшує тиск на стопи, що може викликати біль та втому в ногах.

Крім болю та втоми в ногах, плоскостопість може призвести до цілого ряду наслідків для здоров'я. Зміна біомеханіки ходьби через плоскостопість може спричинити перенапругу та біль у м'язах та суглобах не тільки стоп, а й колін, стегон та попереку. Це пов'язано з тим, що тіло намагається компенсувати змінене положення стопи, що призводить до додаткового навантаження інших частин опорно-рухового апарату.


Що таке клишоногість?


Косолапість, також відома як вальгусна деформація нижніх кінцівок, є зміною нормального розташування і функціонування ніг, при якому стопи і коліна розвертаються назовні при ходьбі або стоянні. Цей стан може впливати на загальну біомеханіку тіла, призводячи до неприродної ходи і навіть дискомфорту або болю в ногах, колінах і спині через неправильний розподіл ваги і навантаження на опорно-руховий апарат.

Косолапість може мати різні причини і класифікується як вроджена або набута. Вроджена клишоногість зазвичай виявляється відразу після народження і може бути результатом генетичних факторів або умов внутрішньоутробного розвитку. Набута клишоногість розвивається з часом і може бути викликана низкою факторів.


Що таке Вальгус?


Вальгусна деформація — це ортопедичний стан, у якому відбувається відхилення кістки чи суглоба убік від осі тіла зовні. Найчастіше цей термін використовується для опису деформації великого пальця стопи, коли він відхиляється у бік зовнішніх пальців, створюючи характерний вигин у суглобі основи великого пальця. Цей стан також відомий як "кісточка на нозі" або галюкс вальгус.

Однак вальгусна деформація може торкатися і інших суглобів, наприклад, колінних (гену вальгум), коли коліна зближені, а стопи розташовані широко, створюючи "X" образну форму ніг. Такі деформації можуть призвести до неправильного розподілу навантаження на суглоби та кістково-м'язову систему, спричиняючи біль, дискомфорт та, у деяких випадках, обмеження рухливості.

Причини вальгусної деформації можуть змінюватись в залежності від її типу та місця прояву, включаючи генетичну схильність, травми, знос суглобів (остеоартрит), неправильне носіння взуття, надмірну вагу та інші фактори, що впливають на біомеханіку та структуру кісток та суглобів.


Профілактика та лікування


Для профілактики та лікування плоскостопості, клишоногості та вальгусу важливо інтегрувати у свій спосіб життя ряд ключових елементів, включаючи правильно підібране взуття, ортопедичні устілки, спеціалізовані вправи, заняття спортом та підтримання активного способу життя:

  • Взуття має бути зручним, з гарною арочною підтримкою та достатнім простором для пальців. Критично важливо вибирати ортопедичне та анатомічно правильне взуття. Таке взуття спеціально розроблене для забезпечення оптимальної підтримки арок стопи, а також для правильного розподілу навантаження під час ходьби та стояння.
  • Ортопедичні устілки допомагають розподілити навантаження рівномірно по всій поверхні стопи, підтримуючи її склепіння та знижуючи ризик розвитку деформацій. Якісні ортопедичні устілки можна замовити тут https://ortofamily.com.ua/ortopedychni-ustilky/  
  • Вправи для стоп можуть включати підйоми на шкарпетки для зміцнення м'язів гомілки та стопи, "збір" дрібних предметів пальцями ніг для підвищення гнучкості та сили, а також розтяжки ахіллового сухожилля та склепінь стопи.
  • Заняття спортом, особливо плавання та велоспорт, підходять для зміцнення ніг та стоп без надмірного навантаження на суглоби.
  • Рухомий спосіб життя з регулярною ходьбою, легким бігом або йогою сприяє покращенню кровообігу, гнучкості та загальної сили ніг.

Включення цих елементів до щоденної рутини допоможе не лише у профілактиці та лікуванні існуючих деформацій стоп, а й у підтримці здоров'я та благополуччя на довгі роки.


Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук