Реформа старшої школи в Україні: що зміниться?
Опубліковано 21 Січень 2025 о 10:00
Блог Діти в місті Дніпро > Реформа старшої школи в Україні: що зміниться?
Photo: Freepik
З 2027 року в Україні стартує реформа старшої школи. Як відомо, загальна реформа шкільної освіти в Україні стартувала ще в 2017 році, коли була запроваджена НУШ та 12-річне навчання. Поетапно, поки перші діти, на яких вплинула реформа, вчилися, Міносвіти реформували початкову та середню школу. Тепер черга дійшла і до старших класів. «Діти в місті» дізнавалися, як зовсім скоро зміниться старша школа в Україні.
«Профільна» освіта
Старша школа в Україні стане профільною, що передбачатиме три рівні вибору:
- Вибір профілю для поглибленого вивчення предметів,
- Вибір предметів у межах профілю,
- Вибір предметів поза профілем.
Згідно з дослідженням Швейцарсько-українського проєкту DECIDE, 91% старшокласників хотіли б мати можливість обирати предмети для вивчення. Близько половини старшокласників займаються з репетиторами, щоб краще опанувати знання, необхідні для вступу до вишу.
Зрозуміло, що проблема профорієнтації в старшій школі та якості освіти загалом назріла давно. У Міносвіти вважають, що старша школа має давати учням якомога більше можливостей для вибору свого шляху. Саме тому вводяться нововведення.
Які предмети залишаться обов’язковими
Photo: Freepik
Крім профільних предметів будуть вивчатися обов’язкові:
- українська мова та література,
- історія України,
- англійська мова,
- математика,
- фізична культура,
- «Захист України».
Ці предмети на належному рівні має знати кожен українець.
Все інше діти обиратимуть. Наразі МОН працює над програмами, які забезпечать старшокласникам такий вибір. Будуть створені великі навчальні заклади – академічні ліцеї, в яких буде декілька паралелей старших класів. Чим більше буде класів, тим ширший вибір предметів можна буде забезпечити для старшокласників.
Читайте також: Безкоштовні онлайн-платформи для навчання дітей
Які профілі будуть доступні дітям?
Photo: Freepik
Наразі відомо про три основних напрямки, в межах яких формуватимуться різноманітні профілі.
- Мовно-літературний (українська мова та література, іноземні мови тощо)
- STEM (природничі науки, математика, ІТ),
- Суспільно-гуманітарний (історія, правознавство, психологія)
Втім, в 10 класі діти вивчатимуть усі предмети, які є серед обов’язкових за Державним стандартом профільної середньої освіти. А вже потім обиратимуть предмети самостійно. 10 клас стане адаптаційним періодом в старшій школі, коли у дітей ще буде час визначитися з профілем і надолужити можливі освітні втрати.
Зазначається, що в школах з’явиться посада карʼєрного радника. Ця людина допомагатиме дітям у процесі особистісного визначення та професійного становлення.
Для тих, хто не захоче залишатися в школі, буде доступна професійна освіта. Після 9 класу діти вирішуватимуть – йти в ліцей або в заклад професійного спрямування.
Наразі триває підготовка реформи, а вже з наступного навчального року розпочнеться пілотування реформи в окремих 30 ліцеях України. У 2027 році 10-класники почнуть вчитися за новими стандартами. Влітку 2030 року планується перший випуск профільної старшої школи.
Вам може сподобатися наша стаття: Дистанційка в приватних школах: на яких платформах проходить навчання